Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   o. Stanisław Jaromi   Eko tezy dla papieża Franciszka
1

Eko tezy dla papieża Franciszka

W Kościele katolickim zaczęła się epoka Papieża Franciszka. Wśród licznych oczekiwań są też te od „zielonych środowisk” – głównie ze względu na papieskie imię Patrona Ekologów.

I wydaje się, że ekolodzy póki co powinni być zadowoleni. Usłyszeli bowiem z ust nowego papieża ważne słowa już w czasie inauguracji jego pontyfikatu, gdzie znalazł się passus będący zalążkiem papieskiego programu troski o stworzenie, o środowisko, o bliźniego i nas samych. Zabrzmiało bardzo integralnie: o ekologii przyrodniczej, ekologii człowieka i ekologii duchowej, bowiem – jak zauważył Papież – „nienawiść, zazdrość, pycha” też zanieczyszczają nasze życie.

A jaka może być nasza odpowiedź? Czego konkretnie oczekujemy od Kościoła w tematach ekologicznych? Takie pytania postawiliśmy na portalu chrześcijańskich ekologów www.swietostworzenia.pl zapraszając do zabrania głosu. Oto kilka wypowiedzi…

Antoś rozpoczynając dyskusję napisał: Od papieża duszpasterza o franciszkańskie j duszy oczekuję wyraźnej zachęty do weryfikacji stylu życia katolików w bogatych krajach i ducha solidarności z ubogimi...

Alicja zgadzając się z Antosiem dodaje: Należy dodać jeszcze wyraźne przeciwstawieni e się interpretacji "panowania nad Ziemią" jako prawa do nieograniczonego wykorzystywania jej zasobów, wycinania lasów, maltretowania zwierząt…

Ewa pisze: Przede wszystkim dla mnie wybór imienia - to był powiew wiosenny. Czego oczekuję? skromności i prostoty, nawet bardziej niż deklaracji, bo myślę, że dzisiejszy świat, hołdujący zasadom "greed and speed" (chciwość i szybkość) potrzebuje przykładu, że można inaczej.

Anna dodaje: Epoka Papieża Franciszka w Kościele katolickim będzie wielkim błogosławieństwem dla „zakręconego” pędem cywilizacyjnym świata, będzie głębokim oddechem Kościoła, strumykiem obmywającym i uzdrawiającym… Tematy ekologiczne są bardzo ważne dla Kościoła, ponieważ w dzisiejszym świecie powstał rozdźwięk i ekologię „rozmieniono na drobne”… Ekologia czeka na odnowę i uporządkowanie pojęć jak wysuszona ziemia na deszcz. Dzisiaj najważniejsza jest Boża Ekologia –  relacje człowieka z Bogiem, bo od nich zależy, czy przetrwa cywilizacja miłości i życia.

Maria: Skromny Papież Franciszek wskazuje nam drogę powrotu do źródeł; do prawdy, uczciwości, empatii... Stwórca w swoim porządku, który ustanowił nakazał szacunek i pokorę wobec życia, wobec bliźnich, wobec słabszych..Wszelkie ideologie, podziały nie służą więc prawdzie, nie służą człowiekowi, naturze.. Człowiek jest częścią natury bez względu na kolor skóry, wyznanie, status materialny - i każdy sam we własnym sumieniu musi odpowiedzieć sobie na ważne pytania..

Kasper pisząc o Polsce zauważa: Zbyt dużo u nas zaangażowania skierowanego "przeciwko komuś i czemuś", zbyt mało troski o człowieka, także tego, który przyjdzie po nas. Czy będzie miał szansę żyć jeszcze w zdrowym i bogatym środowisku, w miastach przyjaznych mieszkańcom i przyrodzie, w pięknie zakomponowanym, a nie chaotycznym i zdegradowanym krajobrazie?

I dodaje swe marzenie: chciałbym, żebyśmy bardziej między Odrą i Bugiem słuchali się na co dzień: ekolodzy, mieszkańcy, politycy i księża, ucząc się trudnej dyskusji kompromisu, dyskusji, szacunku i sztuki partycypacji…

Ten wpis czytano 1509 razy.
żebyśmy bardziej między Odrą i Bugiem słuchali się na co dzień... jak pięknie by to było!? czy Papież zrobi ten cud dla nas?
Miki - Piątek, 26 Kwiecień 2013 10:15
Odsłon: 63374
o. Stanisław Jaromi
Franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA
<< Grudzień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »