Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   o. Stanisław Jaromi   Ekolodzy założyli sobie kościół??
0

Ekolodzy założyli sobie kościół??

Większość serwisów internetowych podała wczoraj (bodajże za rp.pl) informację „Ekolodzy założyli sobie kościół”. Zainteresowałem się, bo oto ekologia i religia w parze…

Drugie zdanie niusa zwykle brzmiało: „Za związek wyznaniowy została uznana grupa, która wśród rytuałów wymienia wspólną libację” i wyjaśnienie w następnym akapicie: „Muzyka", „śpiew" oraz „spożywanie piwa i wina" – takie obrzędy odprawiają Wyznawcy Słońca, najnowszy związek wyznaniowy w Polsce. Choć są grupą aktywistów ekologicznych i praktycznie nie posiadają doktryny religijnej, w połowie października Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało ich na listę, ma której widnieją dużo poważniejsze wyznania.”

I analiza, że czy skandalem jest owa decyzja rejestracji… Ja szukam wyjaśnienia co to za ekolodzy i jak widzą swą ekologię? Okazuje się, że wśród zgłoszonych celów związku znalazł się m.in. udział w „akcji sprzątanie świata” i tyle!

Poza tym typowe neopogański kult solarny a deklarowane rytuały „przypominają zwykłe spotkania towarzyskie”.

Zatem jest jakaś grupka gości lubiących się wspólnie zabawić, która w Szklarskiej Porębie odkrywa potrzebę czczenia słońca i coś wspomina o sprzątaniu świata, zdobywa potrzebne 100 podpisów, rejestruje się jako związek wyznaniowy a w świat idzie przekaz o kościele ekologów…

Czy to nie kolejny sygnał o rozumieniu (czy raczej braku rozumienia) ekologii w naszych mediach? przy okazji również o rozumieniu (czy raczej braku rozumienia) czym jest kościół?.. Artykuł ukazał się bowiem zarówno na rp.pl, Frondzie, w Gościu, jak i Interii, wyborczej i tokfm.

Zatem mój postulat: czy ekologia.pl oraz liczne eko-portale czy eko-pisma nie powinny zająć się edukacją swoich kolegów dziennikarzy?
Obawiam się, że już wkrótce w czasie konferencji klimatycznej przeczytamy jeszcze o nie jednym dziwactwie ekologów…

Ten wpis czytano 1652 razy.
Odsłon: 69745
o. Stanisław Jaromi
Franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA
<< Październik 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »