Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   o. Stanisław Jaromi   Ekologia Benedykta XVI
0

Ekologia Benedykta XVI

Benedykt XVI abdykował ale jego myśl pozostała. Wielokrotnie zabierał głos w tematach ekologicznych. Na portalu chrześcijańskich ekologów prezentujemy jego najważniejsze eko-wypowiedzi. Są to zarówno ważne teksty z encykliki “Caritas in veritate”, z orędzi na Światowe Dni Pokoju, przesłania do polityków i duszpasterzy, homilie a nawet refleksje w wywiadzie dziennikarskim.   

W słynnym wywiadzie Petera Seewalda z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata” czytaliśmy wołanie o współczesne arki Noego oraz mądre słowa o zmianach klimatycznych, ekologii i błędach w rozwoju świata.Przypomnijmy Benedykt XVI wzywał do poważnego zajęcia się takimi problemami jak: zmiany klimatyczne, pustynnienie, degradacja i utrata produktywności rozległych obszarów rolnych, zanieczyszczenie rzek i warstw wodonośnych, zanikanie różnorodności biologicznej, wzrost liczby katastrof naturalnych, deforestacja regionów równikowych i tropikalnych. Przypominał o losie tzw. uchodźców ekologicznych, którzy ze względu na zniszczenie środowiska muszą zmieniać miejsce zamieszkania a także o konfliktach związanych z dostępem do zasobów naturalnych.

W encyklice “Caritas in veritate” podkreślał „Troska o ochronę środowiska to zarazem „wezwanie dla dzisiejszego społeczeństwa, by poważnie zrewidowało swój styl życia, który w wielu częściach świata skłania się do hedonizmu i konsumpcjonizmu, pozostając obojętnym na wynikające z tego szkody. Potrzebna jest skuteczna zmiana mentalności, która nas skłoni do przyjęcia nowych stylów życia, w których szukanie prawdy, piękna i dobra, oraz wspólnota ludzi dążących do wspólnego rozwoju byłyby elementami decydującymi o wyborze jakości konsumpcji, oszczędności i inwestycji”.

A przemawiając w Bundestagu 22.09.2011 dał klarowny wykład o wartościach stanowiących podstawy prawa i służby publicznej i zaskoczył swoich słuchaczy mówiąc: „Pojawienie się ruchu ekologicznego było i pozostanie wołaniem o świeże powietrze… Młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że w naszych stosunkach z przyrodą jest coś, co nie gra; że materia nie jest tylko materiałem, który mamy obrabiać, ale że sama ziemia zawiera w sobie własną godność a my winniśmy kierować się jej wskazaniami. Doniosłość ekologii oczywiście nie podlega dyskusji ale pamiętajmy, że istnieje także ekologia człowieka.”

Kilkakrotnie swe wystąpienia poświęcał w całości ekologii. Takie jest orędzie na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2010 r. pt. "Jeśli chcesz dbać o pokój, to otocz troską stworzenie [czyli cały świat]". Jego treść skłoniła znawców Kościoła do okrzyknięcia Benedykta XVI najbardziej "zielonym" papieżem w historii.

Papież zachęcał: cisza i piękno stworzenia pomagają usłyszeć głos Boga; pisał o ekologii rodziny i ekologii pokoju i za wspaniały i aktualny przykład tej wielokształtnej ekologii pokoju uznawał wiersz-modlitwę św. Franciszka, znany jako „Hymn do brata Słońca”.

Warto poznać naszą małą antologię papieskich wypowiedzi z niewielkim komentarzem pokazującym, jak Ojciec Święty zaangażuje swój autorytet, aby wezwać do poważnego zajęcia się problemami ekologicznymi współczesnego świata.

Ten wpis czytano 1198 razy.
Odsłon: 63607
o. Stanisław Jaromi
Franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA
<< Styczeń 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »