Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   o. Stanisław Jaromi   Globalna modlitwa w Światowy Dzień Ochrony Środowiska
0

Globalna modlitwa w Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Papież Franciszek uznał Światowy Dzień Ochrony Środowiska za dobrą okazję do kolejnej eko-katechezy i przypomnienia o konieczności wyeliminowania marnotrawstwa i niszczenia żywności oraz o zasadach ekologii ludzkiej i ekologia środowiska.

Co to znaczy uprawiać i strzec ziemię? Czy rzeczywiście uprawiamy i strzeżemy rzeczywistość stworzoną? Czy też może ją wyzyskujemy i zaniedbujemy? – pytał Papież 5.06.2013 i mówił: Uprawianie i strzeżenie rzeczywistości stworzonej oznacza odpowiedzialne rozwijanie świata, przekształcanie go, aby był ogrodem, miejscem możliwym do zamieszkania dla wszystkich. To zadanie wymaga pojęcia rytmu i logiki stworzenia, natomiast często kieruje nami pycha panowania, posiadania, manipulowania, wyzysku. Nie „strzeżemy” rzeczywistości stworzonej, nie uważamy jej za bezinteresowny dar, o który trzeba się troszczyć. Tracimy postawę zadziwienia, kontemplacji, wsłuchania się w stworzenie…

Warto przeczytać i ten papieski tekst i zastanowić się do on oznacza dla naszej praktyki duszpasterskiej… (tekst np. na portalu chrześcijańskich ekologów).

Warto też włączyć dziś do swej modlitwy eko-intencje np. według propozycji przygotowanej prze międzynarodową, zakonna Komisję ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia. Oto jej polska wersja przetłumaczona i opracowana przez mnie:

Módlmy się, aby ludzkość przeszła od wizji egzystencji całkowicie skoncentorwanej na człowieku do przekonania, że ziemia jest wspólnotą bytów, jednością której jesteśmy częścią - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłek nasz i wszystkich zaangażowanych doprowadził do eliminacji lub przynajmniej redukcji najgorszych śladów eksploatacji świata - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłki nasze i innych przyniosły bardziej zrównoważoną dystrybucję naturalnych dóbr świata i owoców Ziemi - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłek nasz i wszystkich zaangażowanych przyczynił się do rozwoju ludów posiadających zasoby naturalne i do wzrostu uczestnictwa w decyzjach dotyczących skarbów ich ziemi - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłki nasze i innych znajdowały sposoby, aby korporacje, firmy kopalniane i ich akcjonariusze dbali o zrównoważony rozwój świata - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłek nasz i wszystkich zaangażowanych sprawił wzrost szacunku dla dzikiej przyrody oraz uznania ograniczeń związanych z ochroną przyrody i środowiska - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby wysiłki nasze i innych zabezpieczyły również potrzeby przyszłych pokoleń - Dodaj nam siły Panie!

•          Aby serca osób porażonych chciwością i brakiem troski o słabszych zostały wewnętrznie przemienione  - Dodaj nam siły Panie!

Prosimy, przez Chrystusa naszego Pana i Nauczyciela. Amen

Ten wpis czytano 1309 razy.
Odsłon: 63198
o. Stanisław Jaromi
Franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA
<< Listopad 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »