Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   o. Stanisław Jaromi   Św. Franciszek w epoce Papieża Franciszka
0

Św. Franciszek w epoce Papieża Franciszka

Dzięki Papieżowi Franciszkowi świat i Kościół po raz kolejny odkrywa św. Franciszka. Również ekolodzy przypominają sobie o swoim patronie i na nowo wczytują się w głębokie franciszkańskie przesłanie; zwłaszcza, że wiele środowisk Zielonych znajduje się w poważnym kryzysie moralnym…  

„Św. Franciszek z Asyżu jest dla mnie człowiekiem ubóstwa, pokoju, kochającym i strzegącym stworzenia, w tym czasie, kiedy nasza relacja ze rzeczywistością stworzoną nie jest zbyt dobra - jest człowiekiem dającym nam tego ducha pokoju, człowiekiem ubogim...” mówił Papież Franciszek w czasie spotkania z dziennikarzami 16.03.2013 r.

Już przy inauguracji pontyfikatu znalazł się passus będący zalążkiem papieskiego programu troski o stworzenie, o środowisko, o bliźniego i nas samych. Zabrzmiało bardzo integralnie: o ekologii przyrodniczej, ekologii człowieka i ekologii duchowej, bowiem – jak zauważył Papież – „nienawiść, zazdrość, pycha” też zanieczyszczają nasze życie.

Kościół współczesny zachęca też do dialogu pomiędzy teologią, filozofią i naukami przyrodniczymi, do przezwyciężania wycinkowych ujęć poszczególnych dyscyplin, do “solidarności umysłów”, aby odważnie podjąć zarówno wielkie kwestie odwiecznie nurtujące człowieka, jak i konkretne problemy dzisiejszego świata, w tym sprawy ochrony życia i środowiska naturalnego. Celem jest – jak mówi– cywilizacja życia i miłości. I postuluje pełną, integralną realizację programu uzdrowienia relacji pomiędzy Bogiem, człowiekiem i przyrodą. Jako wzór "człowieka ekologicznego" i patrona naszych wysiłków w budowie świata sprawiedliwego, solidarnego i przyjaznego dla wszystkich stworzeń proponuje postać św. Franciszka z Asyżu.

Warto zatem zapytać: kim św. Franciszek jest dla nas? jak nas inspiruje? jak pomaga zmierzyć się z kryzysami naszych czasów?

Chcemy wspólnie z zaproszonymi gośćmi szukać odpowiedzi na te (i inne) pytania. Zapraszamy do klasztoru św. Franciszka w Krakowie na konferencję „Św. Franciszek w epoce Papieża Franciszka – obrazy prawdziwe i fałszywe”.
Szczegółowy program zob. www.swietostworzenia.pl/konferencja-franciszkanska

Ten wpis czytano 1228 razy.
Odsłon: 63611
o. Stanisław Jaromi
Franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA
<< Styczeń 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »